Nedostatok záujmu, ceny kancelárií klesajú

Spomalenie realitného trhu sa výrazne prejavilo v nájmoch kancelárskych priestorov. V súčasnosti je ich ponuka silnejšia ako dopyt.

Nedostatok záujmu, ceny kancelárií klesajú

Spomalenie realitného trhu sa výrazne prejavilo aj v nájmoch kancelárskych priestorov. Podľa poradenskej spoločnosti CB Richard Ellis (CBRE) si záujemcovia vlani prenajali až o 46 percent menej priestorov ako pred rokom. Podľa iných údajov prenájom kancelárskych priestorov v Bratislave medziročne poklesol o 55 percent.

V metropole našich západných susedov sú na tom o niečo lepšie, vo Viedni, sa nájomný trh oslabil o 34 %. Čo sa týka cien, z prieskumov vyplynulo, že v siedmich hlavných mestách okolitých krajín SR (okrem bezprostredných susedov aj Rumunska a Bulharska) cena prenájmu koncom roka 2009 medziročne vo všetkých mestách klesla. Najviac sa prepadla vo Varšave, a to o 23 percent.

Minulý rok ceny nájmov klesli takmer v celej Českej republike priemerne o štyri percentá. Podľa Inštitútu regionálnych informácií (IRI) najviac klesli ceny v Prahe, a to až o 12,5 percenta. Podľa všetkého tento pokles spôsobil tamojší dostatok voľných bytov na prenájom. Milada Kadlecová z IRI však dokladá, že tento pokles prenájmov je stále menej výrazný ako pokles cien bytov.

„Štvrtý kvartál 2009 bol jeden z najslabších za posledné tri roky," hovorí Oliver Galata, vedúci kancelárskych priestorov CB Richard Ellis Slovensko.

Neistota medzi domácimi, ale aj zahraničnými podnikateľmi spôsobila menší záujem o nové priestory, a tak priemerne 11 percent pri kanceláriách najvyššieho štandardu a 12,8 percenta ostatných nehnuteľností ostáva neobsadených.

Z pohľadu úspešnosti samotných projektov stále silným faktorom ostáva lokalita budovy, ktorá vplýva na atraktivitu a záujem nájomcov. „Blížime sa k úrovni 60-percentnej obsadenosti budovy Lakeside Park Phase 01, pričom výstavba ďalších fáz projektu bude aktuálne kopírovať situáciu ohľadom dopytu nájomcov po nových priestoroch na trhu," pre hnonline povedal o projekte v blízkosti jazera Kuchajda Tomáš Liška z firmy Tri-Granit Development Corporation.

Situácia na realitnom trhu donútila developerov znižovať ceny a meniť podmienky, prispôsobovať nehnuteľnosti podľa prianí kupujúceho a poskytovať rôzne výhodné bonusy. Hrubá priemerná cena sa tak podľa Galatu znížila o päť až šesť percent, niektoré firmy však platia menej o desať až dvadsať percent. „Jednou zo základných incentív sú nájomné prázdniny, ktoré sa kedysi vôbec nevyužívali,“ dodáva Galata.

LIVING - komplexný pohľad na reality a ich inzerciu

Vyskúšajte LIVING teraz